Onze club in coronatijd: Orion Old Stars

Door Tijs Tummers 28 januari 2021

Jan Peters (67, staand zevende van links) groeide op aan de Daalseweg, dichtbij het Badhuis. In 1964 werd hij lid van Orion, toen nog Orion Boys geheten. Hij heeft mooie herinneringen aan het clubhuis aan de Acaciastraat, aan de zandvelden van de Westerhelling en natuurlijk aan de Kwakkenberg. Vanwege een verhuizing verliet Jan eind jaren zeventig Orion. Tot zijn grote verrassing werd hij veertig jaar later opnieuw lid. Dankzij het nieuwe fenomeen ‘Walking Football’.

Hoe is het om weer Orionner te zijn?
Jan: ‘Geweldig! Dat had ik niet meer verwacht. Het is natuurlijk een nieuwe locatie en veel is veranderd, maar er zijn toch nog veel Orionners van toen. Jongens als Harm Hermens, Pedro Koolman, de gebroeders Wolters, Max Peters, Marcel van Onna…’

Hoe is het Walking Football begonnen?
Jan: ‘Vanuit Sportservice van de gemeente Nijmegen werd in 2015 op de velden van NEC het project Walking Football opgestart. Ik was er vanaf het begin bij. Bedoeling was dat na een jaar die groep bij een van de Nijmeegse amateurclubs onderdak zou vinden. Toen het zover was ben ik gaan zitten met Hans Loen – die er inmiddels ook bij zat – en hebben we Orion benaderd. Orion was meteen enthousiast en in januari 2018 zijn we op Sportpark Mariënbosch begonnen.’

Hoe is jullie groep samengesteld?
Jan: ‘We hebben een groep van 27 man, waarvan de meesten achter in de zestig zijn. Jan Albers is onze senior, hij is 84. De samenstelling verandert nog wel eens. In de afgelopen drie jaar zijn vier leden ons ontvallen, veelal plotseling. Een aantal spelers is om medische redenen moeten afhaken. Dat is natuurlijk enorm pijnlijk, maar je weet dat zoiets kan gebeuren.’

De donderdag is jullie dag.
Jan: ‘Ja, dan komen we om half 10 bij elkaar in het clubhuis, nou de meesten zijn er al om 9 uur. Koffie drinken en even bijpraten. Dan krijgen we een warming-up en wat oefenvormen van Jules Abbenhuis of Ton Willems en dan wordt de groep in vieren gedeeld en spelen we twee wedstrijdjes. De aangepaste regels zijn dat je niet mag hardlopen en de bal niet boven de knie mag komen. Na afloop zitten we nog een half uur bij elkaar voor ‘de derde helft’ en dan hebben we een heerlijke ochtend gehad.’

Jullie hebben ook aardig wat bekers bij elkaar gevoetbald.
Jan: ‘Dat klopt! In het begin speelden we bijna wekelijks een toernooi, vaak bij profclubs als RKC, Vitesse of Heracles. Maar dat werd op een gegeven moment teveel. De nadruk ligt nu op de onderlinge donderdagwedstrijdjes. Al zou het leuk zijn om zelf een keer een toernooi bij Orion te organiseren.’

Hoe werd er op de eerste covid-golf gereageerd? Jullie zitten natuurlijk in de risicogroep.
Jan: ‘Daar werd wisselend over gedacht. Sommigen waren meteen heel huiverig, anderen vonden het maar flauwekul en wilden gewoon doorgaan. Van maart tot juni moesten we natuurlijk stoppen, maar van de zomer zijn we gewoon weer gaan spelen. Op het laatst ook nog met viertallen, dat ging eigenlijk best goed. Ik ben zelf ook voorzichtiger, maar heb wel steeds meegevoetbald.’

Wat doe je nu om in conditie te blijven?
Jan: ‘Ik doe iedere ochtend voor de TV mee met ‘Nederland in beweging!’ En ik wandel wat meer. Maar toch is mijn conditie achteruit gegaan en zijn er wat kilootjes bij gekomen. Het was niet alleen het voetballen bij Orion, ik fietste er ook altijd vanuit de Weezenhof naar toe.’

Het sportieve mis je dus, maar ook het sociale aspect is belangrijk.
Jan: ‘Natuurlijk, dat is altijd de opzet geweest. Al zijn de meesten van ons toch nog wel op meerdere fronten actief. Ik zit bijvoorbeeld in de politiek. Bij de Stadspartij Nijmegen maak ik onder meer deel uit van de werkgroep ‘Wijken en Sport’. Daar hoorde ik vroegtijdig dat de gemeente aan Orion en andere Nijmeegse clubs extra veldhuur wilde berekenen voor het trainingsuurtje van de Walking Footballers. Dat hebben we toen met raadslid Jean-Paul Broeren en Tom Smit, ongedaan weten te maken. Het is nota bene een sociaal project dat door de gemeente zelf is geinitieerd. Het is toch al heel mooi dat Orion en andere clubs dit faciliteren?’